Teisė Kontroliniai klausimai
|Teisė Kontroliniai klausimai
Teisės klausimai ir atsakymai iš civilinės teisės.
- Kokius santykius reguliuoja civilinė teisė?
- Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.1 straipsnyje sakoma, kad šis kodeksas reglamentuoja asmenų turtinius santykius ir su šiais santykiais susijusius asmeninius neturtinius santykius, taip pat šeimos santykius. Įstatymu nustatytais atvejais šis kodeksas taip pat reglamentuoja ir kitokius asmeninius neturtinius santykius.
- Civilinės teisės šaltiniai.
- Civilinės teisės šaltiniai yra Lietuvos Respublikos Konstitucija, Civilinis kodeksas, kiti įstatymai. Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys.
- Civilinių santykių teisinio reguliavimo principai.
- Civilinių santykių subjektų lygiateisiškumo principas yra lygiateisiškumo principo išraiška civilinėje teisėje. Lygiateisiškumas reiškia diskriminavimo draudimą, reikalavimą, kad vienodos situacijos būtų vertinamos vienodai, nebent dėl labai svarbių ir objektyvių priežasčių būtų pakankamo pagrindo vertinti jas skirtingai.
- Lygiateisiškumas reiškia, kad visiems fiziniams ir juridiniams asmenims pripažįstamas vienodas civilinis teisnumas.
- Apibudinti civilinį teisinį santykį.
- Civilinis teisinis santykis – civilinės teisės normų sureguliuotas faktinis visuomeninis santykis, kurio dalyviai turi subjektines civilines teises ir pareigas.
Svarbiausi bendrieji teisinių santykių bruožai yra šie:
- civilinis teisinis santykis – kaip ir kiekvienas teisinis santykis yra visuomeninis santykis, t.y. santykis tarp žmonių ir jų kolektyvų, turinčių teisinį subjektyvumą;
- civilinis teisinis santykis atsiranda teisės normų pagrindu ir yra teisės normų reikalavimų įgyvendinimo būdas tų santykių subjektų veiksmais;
- faktinio visuomeninio santykio turinys įgyja teisinį kryptingumą ir apibrėžtumą ir tampa faktiniais teisiniais veiksmais;
- atsiradusių civilinių subjektinių teisių įgyvendinimą garantuoja valstybė.
- Civilinės teisės subjektas.
- Civilinės teisės subjektas gali būti kiekvienas asmuo (fizinis ar juridinis), kuriam civilinės teisės normos suteikia galimybę būti civilinių teisių ir pareigų subjektu. Civilinis teisinis subjektiškumas – tai civilinės teisės normomis nustatyta fizinių, juridinių asmenų bei valstybės galimybė būti civilinių teisinių santykių subjektais.
- Civilinio teisnumo samprata.
- Civilinis teisnumas – tai bendra subjektinė teisė įgyti ir turėti konkrečias civiliniais įstatymais numatytas ar jais nedraudžiamas teises bei sukurti sau pareigas.
- Civilinio veiksnumo samprata.
- Civilinis veiksnumas – bendra subjektinė teisė savo veiksmais įgyti tokias teises bei sukurti sau pareigas.
- Civilinės subjektinės teisės turinys.
- Civilinio teisinio santykio turinys – tai civilinės teisės normomis leidžiamas elgesys, susidedantis iš trijų rūšių galimybių:
- galimybės turinčiam teisę asmeniui pasirinkti tam tikrą elgesio variantą;
- galimybės reikalauti iš kitų asmenų tam tikro aktyvaus elgesio;
- Civilinio teisinio santykio turinys – tai civilinės teisės normomis leidžiamas elgesys, susidedantis iš trijų rūšių galimybių:
- galimybės imtis teisėsaugos priemonių savo subjektinei teisei apsaugoti ir ginti.
- Civilinės subjektinės pareigos turinys.
- Civilinės subjektinės pareigos turinys – tai privalomas elgesys, susidedantis iš teisinių būtinybių, kurios atitinka teisę turinčio asmens galimybes.
- Juridinio fakto samprata ir skirstymas.
- Juridiniai faktai – tai tokie realios tikrovės reiškiniai, su kuriais civilinės teisės normos sieja civilinio teisinio santykio atsiradimą, pasikeitimą ar pasibaigimą.
- Juridiniai faktai skirstomi: į veiksmus, t.y. faktus, priklausančius nuo žmogaus valios, ir įvykius, kurie nuo žmogaus valios nepriklauso.Veiksmai yra žmogaus valios aktai. Pagal tikslą teisėti veiksmai skirstomi į teisinius aktus ir poelgius.
- Sandorių samprata ir rūšys.
- Teisiniai aktai – tokie teisėti veiksmai, kuriais siekiama sukurti, pakeisti ar panaikinti civilinius teisinius santykius.Teisiniai aktai savo ruožtu skirstomi į administracinius aktus ir sandorius.
- Teisinis poelgis – civilinės teisės subjekto veiksmas, kuriuo jis nesiekia sukurti civilinių subjektinių teisių ir pareigų, tačiau dėl tokių veiksmų atsiranda teisiniai padariniai nes tai numato įstatymas (pvz., lobio radimas).
- Konsensualinis sandoris – kuris laikomas sudarytu nuo to momento, kai šalys susitarė dėl visų esminių jos punktų ir įstatyme numatyta forma reiškia suderintą valią.
- Realinis sandoris – kai viena šalis kitai šaliai perduoda kitai šaliai daiktą ir įstatymų nustatyta forma patvirtina šalims savo suderintą valią (pervežimo sutartis).
- Kauzalinis sandoris – kuriame nurodytas jo pagrindas, nurodomas tiesioginis tikslas, kurio siekia šalys, sudarydamos sandorį (pirkimo – pardavimo sutartis).
- Abstraktus sandoris – kuriame nenurodytas jo pagrindas. Iš tokio sandorio turinio negalima numatyti, kokio teisinio tikslo siekiant jis sudarytas (vekselis).
- Sąlyginis sandoris.
- Teisių arba pareigų atsiradimą, pasikeitimą ar pabaigą sandoris gali padaryti priklausomus nuo tam tikrų sąlygų buvimo ar nebuvimo. Sandoris laikomas sudarytu su atidedamąja sąlyga, jeigu šalys sandoriu nustatomų teisių ir pareigų atsiradimą padarė priklausomą nuo tokios aplinkybės, kurios buvimas ar nebuvimas nežinomas.
Sandoris laikomas sudarytu su naikinamąja sąlyga, jeigu šalys sandoriu nustatomų teisių ir pareigų pasibaigimą padarė priklausomą nuo aplinkybės, kurios buvimas ar nebuvimas nežinomas.
Jeigu teisių ar pareigų atsiradimą, pasikeitimą ar pabaigą šalys padarė priklausomus nuo neteisėtos arba viešajai tvarkai ar gerai moralei prieštaraujančios sąlygos įvykdymo arba nuo neteisėtų veiksmų atlikimo, tai toks sandoris yra niekinis.
- Sandorio sudarymo vieta.
- Vienašalio sandorio sudarymo vieta laikoma sandorio šalies valios išreiškimo vieta (įgaliojimo sudarymo, testamento patvirtinimo vieta ir t.t.).
- Dvišalio ar daugiašalio sandorio sudarymo vieta laikoma oferento gyvenamoji ar verslo vieta, jeigu šalių susitarimo ar įstatymų nenumatyta kas kita.
- Jeigu sandoriui sudaryti nebūtina, kad oferentas gautų pranešimą apie akceptą, tai sandorio sudarymo vieta laikoma akceptanto gyvenamoji ar verslo vieta arba akceptanto faktinių veiksmų atlikimo vieta.
- Kokie sandoriai turi būti surašomi rašytine forma.
- Paprasta rašytine forma turi būti sudaromi:
1) fizinių asmenų sandoriai, kai sandorio suma sudarymo metu yra didesnė kaip penki tūkstančiai litų, išskyrus sandorius, kurie ir įvykdomi sudarymo metu;
2) juridinių asmenų steigimo sandoriai;
3) prekių pirkimo-pardavimo išsimokėtinai sutartys;
4) draudimo sutartys;
5) arbitražiniai susitarimai;
6) kilnojamojo daikto nuomos ilgesniam nei vienerių metų terminui sutartys;
7) preliminarinės sutartys;
8) asmens išlaikymo iki gyvos galvos (rentos) sutartys;
9) taikos sutartys;
10) kiti sandoriai, kuriems šis kodeksas ar kiti įstatymai nustato privalomą paprastą rašytinę formą.
- Notarinė sandorių forma.
- Notarine forma turi būti sudaromi:
1) daiktinių teisių į nekilnojamąjį daiktą perleidimo ir daiktinių teisių bei nekilnojamojo daikto suvaržymo sandoriai;
2) vedybų sutartys (ikivedybinė ir povedybinė);
3) kiti sandoriai, kuriems šis kodeksas nustato privalomą notarinę formą.
- Teisinė sandorių registracija.
- Įstatymas gali nustatyti privalomą tam tikrų sandorių teisinę registraciją. Šalims sandoris galioja nors ir nėra privalomai įregistruotas. Šalių teisės ir pareigos tokiais atvejais atsiranda ne nuo sandorio įregistravimo, o nuo to momento, kuris yra nustatytas įstatyme ar šalių susitarimu, išskyrus atvejus, kai šis kodeksas nustato, kad šalių teisės ir pareigos atsiranda tik nuo sandorio įregistravimo.
- Rašytinės formos sandorių pasirašymas.
- Rašytinės formos sandorius turi pasirašyti juos sudarę asmenys. Jeigu fizinis asmuo dėl fizinio trūkumo, ligos ar kitokių priežasčių negali pats pasirašyti, jo pavedimu sandorį gali už jį pasirašyti kitas asmuo. Už kitą asmenį pasirašiusio asmens parašą turi patvirtinti notaras arba įmonės, įstaigos ar organizacijos, kurioje jis dirba ar mokosi vadovas ar jo pavaduotojas, arba stacionarinės gydymo įstaigos, kurioje jis gydosi, vyriausiasis gydytojas ar jo pavaduotojas, arba karinio dalinio vadas ar jo pavaduotojas, kai sandorį sudaro karys, arba tolimajame plaukiojime esančio laivo kapitonas, kartu nurodydami priežastį, dėl kurios sudarantis sandorį asmuo pats negalėjo pasirašyti.
- Jeigu sandoris buvo sudarytas panaudojant telekomunikacijų galinius įrenginius, tai visais atvejais privalo būti pakankamai duomenų sandorio šalims nustatyti. Jeigu tokių duomenų nėra, šalys kilus ginčui, negali remtis liudytojų parodymais sandorio sudarymo faktui įrodyti.
- Negaliojantys sandoriai(paaiškinti visus atvejus kada sandoriai gali būti pripažinti negaliojančiais).
- Sandoris laikomas niekiniu, jeigu jis, vadovaujantis įstatymais, negalioja, nepaisant to, yra ar ne teismo sprendimas pripažinti jį negaliojančiu. Šalys negali niekinio sandorio patvirtinti.
Sandoris, kurį pripažinti negaliojančiu būtinas teismo sprendimas, yra nuginčijamas sandoris.
Niekiniu sandoris gali būti laikomas tik tada, kai yra įstatymų nustatyti pagrindai.
Ieškinį dėl nuginčijamo sandorio pripažinimo negaliojančiu gali pareikšti tik įstatymų nurodyti asmenys.
- Civilinių teisių objektų samprata ir rūšys.
- Civilinių teisių objektai yra daiktai, pinigai ir vertybiniai popieriai, kitas turtas bei turtinės teisės, intelektinės veiklos rezultatai, informacija, veiksmai ir veiksmų rezultatai, taip pat kitos turtinės ir neturtinės vertybės.
- Daiktai ir turtas, kurių apyvarta yra ribota, gali būti civilinių teisių objektai tik statymų numatytais atvejais. Daiktai, kurie yra išimti iš civilinės apyvartos ar kurių apyvarta yra ribota, turi būti įsakmiai nurodyti statymuose. Priešingu atveju laikoma, jog tų daiktų ar turto civilinė apyvarta neapribota.
- Daiktai kaip civilinių teisių objektai.
- Daiktai, kaip civilinių teisių objektai, skirstomi į kilnojamuosius ir nekilnojamuosius.
Nekilnojamieji daiktai yra žemė ir kiti daiktai, kurie susiję su žeme ir kurių negalima perkelti iš vienos vietos į kitą nepakeitus jų paskirties bei iš esmės nesumažinus jų vertės (pastatai, renginiai, sodiniai ir kiti daiktai, kurie pagal paskirtį ir prigimtį yra nekilnojamieji).
Nekilnojamiesiems daiktams taip pat prilyginami statymuose numatyti laivai ir orlaiviai, kuriems nustatyta privaloma teisinė registracija. statymai gali pripažinti nekilnojamaisiais daiktais ir kitą turtą.
Daiktai, kuriuos galima perkelti iš vienos vietos į kitą nepakeitus jų paskirties ir iš esmės nesumažinus jų vertės, laikomi kilnojamaisiais, jeigu statymai nenustato ko kita.
- Vertybiniai popieriai.
- Vertybinis popierius, kaip civilinių teisių objektas, – tai dokumentas, patvirtinantis jį išleidusio asmens (emitento) įsipareigojimus šio dokumento turėtojui. Vertybinis popierius gali patvirtinti dokumento turėtojo teisę gauti iš emitento palūkanų, dividendų, dalį likviduojamos įmonės turto ar emitentui paskolintų lėšų (akcijų, obligacijų ir kt.), teisę ar pareigą atlygintinai ar neatlygintinai įsigyti ar perleisti kitus vertybinius popierius (pasirašymo teises, būsimuosius sandorius, opcionus, konvertuojamas obligacijas ir kt.), teisę gauti tam tikras pajamas ar pareigą sumokėti, pasikeitus vertybinių popierių rinkos kainoms (indeksui ir kt.). Vertybiniu popieriumi taip pat laikomas dokumentas, kuriuo tiesiogiai pavedama bankui išmokėti tam tikrą pinigų sumą (čekiai) ar kuris patvirtina pareigą sumokėti tam tikrą pinigų sumą šiame dokumente nurodytam asmeniui (vekseliai) arba kuris įrodo nuosavybės teisę į prekes (prekiniai vertybiniai popieriai), taip pat dokumentas, patvirtinantis teisę ar pareigą įsigyti ar perleisti prekinius vertybinius popierius (išvestinis prekinis vertybinis popierius). Įstatymų numatytais atvejais leidžiami nematerialūs vertybiniai popieriai, kurie yra pažymimi (įtraukiami į apskaitą) vertybinių popierių sąskaitose.
- Intelektinės veiklos rezultatai.
- Civilinių teisių objektais laikomi mokslo, literatūros ir meno kūriniai, išradimų patentai, pramoniniai pavyzdžiai bei kiti intelektinės veiklos rezultatai, išreikšti kuria nors objektyvia forma (rankraščiai, brėžiniai, modeliai ir kt.). Išradimų patentai ir kiti intelektinės veiklos rezultatai civilinių teisių objektais tampa nuo to momento, kai jie intelektinės veiklos rezultatais pripažįstami įstatymų nustatyta tvarka.
- Asmeninės neturtinės teisės ir vertybės.
- Civilinė teisė saugo asmenines neturtines teises ir vertybes, t. y. vardą, gyvybę, sveikatą, kūno neliečiamybę, garbę, orumą, žmogaus privatų gyvenimą, autoriaus vardą, dalykinę reputaciją, juridinio asmens pavadinimą, prekių (paslaugų) ženklus ir kitas vertybes, su kuriomis įstatymai sieja tam tikrų teisinių pasekmių atsiradimą.
Asmeninės neturtinės teisės gali būti perduodamos ar paveldimos tik įstatymų numatytais atvejais arba jei tai neprieštarauja šių vertybių prigimčiai bei geros moralės principams ar nėra apribota įstatymų.
- Terminų rūšys.Termino pradžia ir pabaiga.
- Garantiniai – tai tokie įstatymo ar šalių nustatyti terminai, kai viena iš šalių atsako už trūkumus.
- Pretenziniai terminai – tai tokie įstatymo ar šalių nustatyti terminai, kai viena šalis pareiškia kitai šaliai pretenzijas dėl teisių ir interesų pažeidimo.
- Ieškininis senaties – tik įstatymo nustatyti terminai, kai subjektai gali pareikšti pretenzijas dėl savo interesų gynimo. Įstatymo ir sandorių nustatytas arba teismo paskiriamas terminas nurodomas kalendorine data arba metais, mėnesiais, savaitėmis, dienomis ar valandomis skaičiuojamas laikas. Terminas gali būti nurodomas apibrėžiant įvykį, kuris neišvengiamai turi įvykti.
- Atnaujinamasis – toks terminas, kuriam pasibaigus teismas gali jį atnaujinti, jeigu terminas buvo pakeistas dėl svarbių priežasčių.
- Įgyjamasis – tai toks terminas, kuriam pasibaigus atsiranda tam tikra civilinė teisė ir pareiga.
- Naikinamasis – terminas, kuriam pasibaigus, išnyksta tam tikra civilinė teisė ar pareiga. Jie gali būti teismo arba arbitražo atnaujinti.
- Termino pradžia – prasideda rytojaus diena nuo 00 valandų 00 minučių po tos kalendorinės datos ar įvykio, kuriais apibrėžta termino pradžia.
- Termino pabaiga – metais skaičiuojamas terminas pasibaigia atitinkamą paskutinių termino metų mėnesį ir dieną 24 00 Mėnesiais skaičiuojamas terminas pasibaigia atitinkamą termino paskutinio mėnesio dieną 24 00 val. Savaitėmis skaičiuojamas terminas pasibaigia atitinkamą paskutinės termino savaitės dieną 24 00 val.
- Ieškinio senatis.
- Ieškinio senatis – tai įstatymų nustatytas laiko tarpas, per kurį asmuo gali apginti savo pažeistas teises pareikšdamas ieškinį teisme.
- Ieškinio senaties terminų rūšys.
- 1) Bendrasis IST 10 metų.
- 2) Sutrumpinti ieškinio senaties terminai:
- 1 mėn. ieškinio senaties terminas taikomas iš konkurso rezultatų atsirandantiems reikalavimams.
- 3 mėn. – pripažinti juridinio asmens organo sprendimus negaliojančiais.
- 6 mėn. – ieškiniams dėl netesybų išieškojimo;
- dėl parduotų daiktų trūkumo.
- 1 metų – iš draudimo teisinių santykių atsirandantiems reikalavimams.
- 3 metų – reikalavimo dėl padarytos žalos atlyginimo.
- 5 metų – reikalavimams dėl palūkanų ir kitokių periodinių išmokų išieškojimo.
- Reikalavimai,kuriems ieškinio senatis netaikoma.
1) iš asmeninių neturtinių teisių atsirandantiems reikalavimams;
2) indėlininkų reikalavimams išmokėti indėlius padėtus į banką;
3) kitais įstatymų nustatytais atvejais.
- Ieškinio senaties termino pradžia:
- prasideda nuo teisės į ieškinį atsiradimo dienos, t.y. nuo tos dienos, kai asmuo sužinojo arba turėjo sužinoti apie savo teisės pažeidimą;
- jeigu prievolei įvykdyti nustatytas terminas, tai iš tokios prievolės atsirandančio reikalavimo ieškinio senaties terminas prasideda pasibaigus prievolės įvykdymo terminui;
- jei prievolės terminas nenustatytas, ieškinio senaties terminas prasideda nuo reikalavimo įvykdyti prievolę pareiškimo momento;
- iš regresinių prievolių atsirandančių reikalavimų IST prasideda nuo pagrindinės prievolės įvykdymo momento;
- jeigu pažeidimas yra tęstinis, jis vyksta kasdien, IST ieškiniams dėl veiksmų ar neveikimo atliktų tą dieną, prasideda kiekvieną dieną;
- Ieškinio senaties termino sustabdymas:
- jei pareikšti ieškinį kliudė nepaprastas įvykis, kuriam tomis sąlygomis nebuvo galima užkirsti kelio;
- jei Vyriausybė nustato, kad prievolių vykdymas atidedamas (moratoriumas);
- jei ieškovas ar atsakovas tarnauja LR krašto apsaugos dalinyje, kuriame paskelbta karinė padėtis;
- jei neveiksniam ar ribotai veiksniam asmeniui paskirtas globėjas ar rūpintojas;
- jei prievolės šalys sutuoktiniai;
- jei prievolės šalys globėjas ir globotinis, rūpintojas ir rūpintinis;
- jei prievolės šalys tėvai ir nepilnamečiai vaikai;
- jei sustabdomas įstatymo ar kito teisės akto, reglamentuojančio ginčo santykius veiksmas.
- Ieškinio senaties termino nutraukimas:
- jei terminą nutraukia ieškinio pareiškimas įstatymų nustatyta tvarka;
- nutraukia skolininko veiksmai, kurie liudija, kad jis pripažįsta prievolę;
- nutraukus terminą, jis iš naujo prasideda nuo to momento, kai išnyko aplinkybės, kurios buvo pagrindas IST nutraukti;
- ieškinio, kurį teismas paliko nenagrinėtą, pareiškimas IST nenutraukia, jeigu pareiškimas buvo paliktas nenagrinėtas dėl ieškovo kaltės. IST nenutraukiamas, jei buvo atsisakyta priimti ieškinio pareiškimą arba ieškovas ieškinio atsisakė.
- jei teismas palieka nenagrinėtą pareiškimą baudžiamojoje byloje, tai prieš ieškinio pareiškimą prasidėjęs IST eina toliau nuo nuosprendžio, kuriuo pareiškimas paliktas nenagrinėtas, įsiteisėjimo dienos.
- NEGALIOJANTYS SANDORIAI
1.78 straipsnis. Niekiniai ir nuginčijami sandoriai.
Sandoris laikomas niekiniu, jeigu jis, vadovaujantis įstatymais, negalioja, nepaisant to, yra ar ne teismo sprendimas pripažinti jį negaliojančiu. Šalys negali niekinio sandorio patvirtinti.
Sandoris, kurį pripažinti negaliojančiu būtinas teismo sprendimas, yra nuginčijamas sandoris.
Niekiniu sandoris gali būti laikomas tik tada, kai yra įstatymų nustatyti pagrindai.
Ieškinį dėl nuginčijamo sandorio pripažinimo negaliojančiu gali pareikšti tik įstatymų nurodyti asmenys.
1.79 straipsnis. Nuginčijamo sandorio patvirtinimas.
Šalis, turinti teisę sandorį nuginčyti, gali jį patvirtinti per kitos sandorio šalies arba įstatymų nustatytą terminą. Patvirtinusi sandorį šalis netenka teisės jį ginčyti.
1.80 straipsnis. Imperatyvioms įstatymo normoms prieštaraujančio sandorio negaliojimas.
Imperatyvioms įstatymo normoms prieštaraujantis sandoris yra niekinis ir negalioja.
1.81 straipsnis. Viešajai tvarkai ar gerai moralei prieštaraujančio sandorio negaliojimas.
Viešajai tvarkai ar gerai moralei prieštaraujantis sandoris yra niekinis ir negalioja.
1.82 straipsnis. Juridinio asmens teisnumui prieštaraujančio sandorio negaliojimas.
Sandoriai, sudaryti privataus juridinio asmens valdymo organų, pažeidžiant privataus juridinio asmens steigimo dokumentuose nustatytą jų kompetenciją ar prieštaraujantys juridinio asmens tikslams, gali būti pripažinti negaliojančiais tik tais atvejais, kai kita sandorio šalis veikė nesąžiningai, t.y. žinojo ar turėjo žinoti, kad tas sandoris prieštarauja privataus juridinio asmens veiklos tikslams. Juridinio asmens steigimo dokumentų paskelbimo faktas tokiais atvejais nėra pakankamas kitos šalies nesąžiningumo įrodymas, todėl juridinis asmuo turi įrodyti, kad kita sandorio šalis tikrai veikė nesąžiningai (šio kodekso 2.74, 2.83-2.85 straipsniai).
Viešųjų juridinių asmenų sudaryti sandoriai, prieštaraujantys jų veiklos tikslams, gali būti pripažįstami negaliojančiais.
1.83 straipsnis. Įstatymų nustatyta tvarka neįregistruoto ar licencijos verstis tam tikra veikla neturinčio juridinio asmens vardu sudaryto sandorio teisinės pasekmės.
Pagal įstatymų nustatyta tvarka neįregistruoto juridinio asmens vardu sudarytą sandorį teisės ir pareigos atsiranda jį sudariusiam asmeniui, jeigu nėra kito pagrindo tokį sandorį pripažinti negaliojančiu.
Pagal sandorius, sudarytus juridinio asmens vardu iki juridinio asmens įregistravimo, šiuos sandorius sudarę asmenys atsako solidariai, jeigu įregistruotas juridinis asmuo neprisiima prievolių pagal tuos sandorius (šio kodekso 2.61 straipsnis).
1.84 straipsnis. Neveiksnaus fizinio asmens sudaryto sandorio pripažinimas negaliojančiu.
Nepilnamečio iki keturiolikos metų sudarytas sandoris negalioja, išskyrus smulkius buitinius sandorius, kuriuos pagal šį kodeksą ir kitus įstatymus nepilnamečiai iki keturiolikos metų gali sudaryti savarankiškai.
Fizinio asmens, kuris įstatymų nustatyta tvarka yra pripažintas neveiksniu dėl psichinės ligos ar silpnaprotystės, sudarytas sandoris negalioja.
Ieškinį dėl tokio sandorio pripažinimo negaliojančiu gali pareikšti neveiksnaus asmens atstovai pagal įstatymą ir prokuroras. Jeigu sandoris yra naudingas neveiksniam asmeniui, jo atstovas pagal įstatymą įstatymų nustatyta tvarka sandorį gali patvirtinti.
1.85 straipsnis. Alkoholiniais gėrimais arba narkotinėmis medžiagomis piktnaudžiaujančio fizinio asmens sudaryto sandorio pripažinimas negaliojančiu.
Fizinio asmens, kurio veiksnumas apribotas dėl piktnaudžiavimo alkoholiniais gėrimais ar narkotinėmis medžiagomis, be rūpintojo sutikimo sudarytas turto ar daiktinės teisės perdavimo sandoris, išskyrus smulkius buitinius sandorius, gali būti teismo tvarka pripažintas negaliojančiu pagal rūpintojo ar prokuroro ieškinį.
1.86 straipsnis. Tariamojo sandorio negaliojimas.
Tik dėl akių (neketinant sukurti teisinių pasekmių) sudarytas sandoris negalioja.
1.87 straipsnis. Apsimestinio sandorio negaliojimas.
Jeigu sandoris sudarytas kitam sandoriui pridengti, taikomos sandoriui, kurį šalys iš tikrųjų turėjo galvoje, taikytinos taisyklės.
1.88 straipsnis. Nepilnamečio nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų sudaryto sandorio pripažinimas negaliojančiu.
Nepilnamečio nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų be tėvų ar rūpintojų sutikimo sudarytą sandorį, išskyrus sandorius, kuriuos toks nepilnametis pagal šį kodeksą ar kitus įstatymus turi teisę sudaryti savarankiškai, gali būti teismo tvarka pripažintas negaliojančiu pagal to nepilnamečio tėvų ar rūpintojų ieškinį.
1.89 straipsnis. Savo veiksmų reikšmės negalėjusio suprasti fizinio asmens sudaryto sandorio pripažinimas negaliojančiu.
Fizinio asmens, kuris nors ir būdamas veiksnus, sandorio sudarymo metu buvo tokios būsenos, kad negalėjo suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti, sudarytas sandoris gali būti teismo tvarka pripažintas negaliojančiu pagal šio fizinio asmens ieškinį.
1.90 straipsnis. Dėl suklydimo sudaryto sandorio pripažinimas negaliojančiu.
Iš esmės suklydus sudarytas sandoris gali būti teismo tvarka pripažintas negaliojančiu pagal klydusios šalies ieškinį.
Suklydimu laikoma klaidinga prielaida apie egzistavusius esminius sandorio faktus sandorio sudarymo metu.
1.91 straipsnis. Dėl apgaulės, smurto, ekonominio spaudimo ar realaus grasinimo, taip pat dėl šalies atstovo piktavališko susitarimo su antrąja šalimi ar dėl susidėjusių sunkių aplinkybių sudaryto sandorio pripažinimas negaliojančiu.
Dėl apgaulės, smurto, ekonominio spaudimo ar realaus grasinimo, arba dėl vienos šalies atstovo piktavališko susitarimo su antrąja šalimi sudarytas sandoris, taip pat sandoris, kurį asmuo dėl susidėjusių aplinkybių buvo priverstas sudaryti labai nenaudingomis sąlygomis, gali būti teismo tvarka pripažintas negaliojančiu.
Šiame straipsnyje vartojama samprata „realus grasinimas“ reiškia kitos sandorio šalies ar trečiojo asmens nepateisinamus ir neteisėtus prieš sandorio šalį, jos tėvus, vaikus, sutuoktinį, senelius vaikaičius, arba kitus artimuosius šalies giminaičius, arba jų turtą ar reputaciją nukreiptus veiksmus, kurie duoda pagrindą manyti, kad gali būti padaryta žalos šiems asmenims, jų turtui ar reputacijai, ir šaliai nelieka kitos protingumo kriterijus atitinkančios alternatyvos, kaip tik sudaryti sutartį. Realiu grasinimu taip pat laikoma kitos sandorio šalies ar trečiojo asmens grasinimas panaudoti ekonominio spaudimo priemones ekonomiškai silpnesnę ar iš esmės ekonomiškai priklausomą sandorio šalį priversti, kad ši sudarytų jai ypač ekonomiškai nenaudingą sandorį. Nustatydamas. buvo ar ne realaus grasinimo faktas, teismas turi atsižvelgti į šalies, kuriai buvo grasinta, amžių, finansinę bei ekonominę būklę, lytį veiksmų pobūdį ir kitas turinčias reikšmės bylai aplinkybes.
1.92 straipsnis. Įgaliojimus viršijusio atstovo sudaryto sandorio negaliojimas.
Jeigu asmens atstovo įgaliojimus apribojo įstatymai ar sutartis ir atstovas šiuos apribojimus viršija, toks sandoris gali būti pripažintas negaliojančiu pagal atstovaujamojo ieškinį, jeigu atstovaujamasis sandorio nepatvirtino (šio kodekso 2.133 straipsnis).
1.93 straipsnis. Sandorio negaliojimas dėl įstatymo reikalaujamos formos nesilaikymo.
Įstatymų reikalaujamos formos nesilaikymas sandorį daro negaliojantį tik tuo atveju, kada toks negaliojimas įsakmiai nurodytas įstatymuose.
Įstatymų reikalaujamos paprastos rašytinės formos nesilaikymas atima iš šalių teisę, kai kyla ginčas dėl sandorio sudarymo ar jo įvykdymo fakto, remtis liudytojų parodymais šį faktą įrodyti, o įstatymuose įsakmiai nurodytais atvejais sandorį daro negaliojantį.
1.94 straipsnis. Reikalavimo teisiškai įregistruoti sandorį nesilaikymo teisinės pasekmės.
Įstatymo nustatyto reikalavimo teisiškai įregistruoti sandorį nesilaikymas sandorio nedaro negaliojančio, išskyrus šio kodekso numatytus atvejus.
1.95 straipsnis. Momentas, nuo kurio pripažintas negaliojančiu sandoris laikomas negaliojančiu.
Pripažintas negaliojančiu sandoris laikomas negaliojančiu ab initio (nuo jo sudarymo momento).
1.96 straipsnis. Sandorio dalies negaliojimo pasekmės.
Sandorio dalies negaliojimas nedaro negaliojančių kitų jo dalių, jeigu galima daryti prielaidą, kad sandoris būtų buvęs sudarytas ir neįtraukiant negaliojančios jo dalies.